modernReh

Modernreh

Neurorehabilitacja i fizjoterapia

WSPOMAGANIE ROZWOJU NIEMOWLĄT

WSPOMAGANIE ROZWOJU NIEMOWLĄT

20.06.2016

     Prawidłowy rozwój w wieku niemowlęcym rzutuje na późniejszą sprawność fizyczną oraz prewencję przed wadami postawy, urazami wynikającymi z zaburzeń równowagi, a później przed bólami kręgosłupa i stawów obwodowych. Prawidłowy rozwój niemowlęcy wpływa również na zdolności uczenia się i na rozwój umysłowy.
     Rozwój sensomotoryczny zaczyna się w łonie matki. Dziecko rusza wtedy rączkami i nóżkami. W trakcie gdy mama idzie na spacer płód trenuje błędnik przez kołyszące zmiany pozycji. Dziecko wsłuchuje się również w odgłosy dobiegające ze świata zewnętrznego, jak również uczy się rytmu dnia. Wszystko to trwa oczywiście 9 miesięcy kiedy to przed płodem bardzo trudne zadanie... przyjście na świat i zmierzenie się z grawitacją.
     Bazą prawidłowego rozwoju jest znormalizowane napięcie mięśniowe. Charakteryzuje się ono mocnym napięciem centralnym, które to z kolei pozwala na swobodne napięcie obwodowe. Jeśli to wszystko jest zachowane, dziecko bez problemów podnosi rączki i nóżki do góry jak leży na plecach, podnosi główkę do góry leżąc na brzuszku, z biegiem czasu zaczyna się obracać, siadać aż w końcu stawia pierwsze kroki.
     Oprócz czynności antygrawitacyjnych wykonywanych zgodnie z prawidłowym schematem ruchowym, niemowlak powinien rozwijać się symetrycznie. Oznacza to, że główkę obraca w obie strony, prawych i lewych kończyn używa tak samo, pełza, raczkuje i czworakuje symetrycznie, jak również w trakcie kroczenia ustawia tak samo stopki. Asymetria może wynikać z osłabionego napięcia centralnego, a może być także konsekwencją asymetrycznego ułożenia w łonie matki, czy też trudnego porodu.
     Dziećmi zagrożonymi zaburzeniem rozwoju sensomotorycznego na początku życia często są: wcześniaki, dzieci z ciąży mnogich i zagrożonych, niemowlaki od matek, które w trakcie trwania ciąży przyjmowały niektóre leki, używki, źle się odżywiały. Również dzieci, które mają za sobą ciężki poród narażone są na problemy ruchowe.

     Wszystkie dzieci zagrożone wymienione powyżej, jak i dzieci, które nie rozwijają się książkowo warto skonsultować z fizjoterapeutą zajmującym się niemowlakami. Sprawdzi on czy napięcia mięśniowe są prawidłowe i czy warto niemowlaka wspomóc ćwiczeniami, czy też można dać mu czas na samodzielny rozwój. Dzieci z obniżonym napięciem centralnym czy też z asymetria warto poddać neurorehabilitacji rozwojowej, aby dać mu dobry start ruchowy na przyszłość.

Powrót do artykułów
Inne artykuły
Masz pytania?