modernReh

Modernreh

Neurorehabilitacja i fizjoterapia

Pierwszy taki przypadek w medycynie

Pierwszy taki przypadek w medycynie

01.12.2015

Pierwszy taki przypadek w medycynie: Sparaliżowany człowiek porusza swoją ręką dzięki wszczepionemu w jego mózg chipowi.

 

 

23 letni Ian Brukhart z Dublina w Ohio, został sparaliżowany 4 lat temu podczas wypadku komunikacyjnego. Teraz jest pierwszym pacjentem, który używa Neurobridge - elektronicznego systemu nerwowego, który omija miejsce urazu rdzenia i kieruje impulsy bezpośrednio z mózgu do mięśni.

 

"Urządzenie działa podobnie jak bajpasy serca, tylko zamiast krwi wysyłamy sygnały elektryczne" powiedział, prowadzący badania Chad Bouton.

"Dzięki wszczepionemu chipowi impulsy powstające w mózgu przechodzą do rdzenia omijając miejsce uszkodzenia bezpośrednio trafiają do mięśni."

 

Ta technologia umożliwia wykonywanie ruchów dowolnych oraz funkcjonalną kontrolę sparaliżowanych kończyn. Używa się przy tym microchipa mniejszego od groszku wszczepionego Bruckardowi w region mózgu odpowiedzialny z ruchy kończyną górna.

 

Chip interpretuje te sygnały używając algorytmów, które dopasowują aktywność mózgu do instrukcji mięśniowych i wysyła je do elektrostymulatora znajdującego się w rękawie na ręce Bukharda. W czasie dziesiątej sekundy rękaw ten bezpośrednio stymuluje ruch odpowiednich mięśni.

 

Inne badania w tej dziedzinie wykorzystały microchipy wszczepiane w mózg do kontroli robotycznych kończyn lub używały komputera do kontroli nad sparaliżowanymi kończynami - po raz pierwszy jednak użyto bezpośrednio mózgu pacjenta do kontroli kończyn.

 

Burhart powiedział, że uczestniczył w 6 miesięcznej próbie Centrum Medycznym State Wexner w Ohio częściowo po to by pomóc innym osobom sparaliżowanym:

 

"Pomyślałem sobie: \'Wiesz co? Jest jak jest. Musisz czerpać z tego jak najwięcej.\' Można siedzieć i narzekać, ale to nic nie pomoże, więc równie dobrze możesz ciężko pracować, robić co możesz by mieć coś z tego życia."

 

Źródło: http://www.independet.co.uk/news/science/a-medical-first-quadriplegic-man-controls-arm-using-a-chip-implanted-in-his-brain-9561255.html

 

Powrót do artykułów
Inne artykuły
Masz pytania?