modernReh

Modernreh

Neurorehabilitacja i fizjoterapia

KIEZJOLOGICZNE EMG - nowoczesna forma badania aktywności mięśniowej

KIEZJOLOGICZNE EMG - nowoczesna forma badania aktywności mięśniowej

09.05.2016

     EELEKTROMIOGRAFIA POWIERZCHNIOWA 

     Bezprzewodowe sEMG to nowoczesne oprzyrządowanie pozwalające na diagnostykę i terapię zaburzeń mięśniowych. Urządzenie to znalazło zastosowanie nie tylko w nowoczesnej rehabilitacji, ale jest również wykorzystywane w badaniach naukowych oraz sporcie zawodowym. Przeprowadzone badanie dostarcza nam informacji o tym: 

• czy dany mięsień jest aktywny
• jak wysokie jest napięcie spoczynkowe
• jak wysokie jest maksymalne napięcie mięśniowe
• czy zbadana aktywność jest zbyt mała lub zbyt duża
• kiedy mięsień jest włączony lub wyłączony
• jak bardzo mięsień jest aktywny
• jak bardzo/szybko mięsień się męczy
• jaka jest różnica w napięciu parzystych grup mięśniowych

     Wszystkie zdobyte informacje pozwalają określić rodzaj zaburzeń mięśniowych oraz dobrać odpowiednie postępowanie terapeutyczne, aby zminimalizować występujące zaburzenia.
W diagnostyce wykorzystywane są jednorazowe elektrody powierzchniowe, które są umieszczane bezpośrednio na oczyszczoną wcześniej skórę. W celu zbadania aktywności mięśni dna miednicy, istnieje możliwość zastosowania specjalistycznych elektrod dopochwowych lub doodbytniczych. W celu dotarcia do mięśni głębokich, pomiar może zostać wykonany przy użyciu igieł śródmięśniowych, dzięki czemu badanie może zostać przeprowadzone niemalże na każdej strukturze mięśniowej w organizmie człowieka.
     Zastosowanie kinezjologicznego EMG jest bardzo szerokie. Oprócz diagnostyki, elektromiografia jest również wykorzystywana w terapii. Ogromnym atutem jest dostarczanie zastępczej informacji zwrotnej, czyli działanie na zasadzie biofeedback’u, co umożliwia pacjentowi weryfikację aktywności danego mięśnia podczas wykonywania zadania ruchowego. Co więcej, dochodzi do zwiększenia kontroli oraz dokładności w danym ćwiczeniu. Zastosowanie biofeedback'u pozwala np. nauczyć się obniżyć zwiększone napięcie mięśniowe, lepiej aktywizować osłabione mięśnie oraz poprawić koordynację i współpracę mięśniową pomiędzy różnymi grupami mięśniowymi.

Inne artykuły
Masz pytania?